136 ARCHIEF Toneeloptreden VERLOOP
UIT HET ARCHIEF
Verenigingen als
‘employee resource groups’

In de afgelopen tien jaren is VO-ING uitgegroeid tot een vereniging waar zowel ruimte is voor verbinding met ontspannende en culturele activiteiten, als ook met een sterke inhoudelijke kant die zorgt voor belangenbehartiging van hun doelgroep. Dat past in de geschiedenis van personeelsverenigingen en netwerken bij ING en haar voorgangers.

Ontspanning
Personeelsverenigingen en personeelsnetwerken, en zoals ze nu bij ING genoemd worden "Employee Resource Groups" (ERGs) zijn altijd een onderdeel geweest van ING en haar voorgangers. Een van de oudste netwerken is GONA (Gezonde Ontspanning na Arbeid) die startte in 1941 als onderdeel van de Postcheque-en Girodienst. Later kwamen er ook nieuwe verenigingen bij zoals GOVA (Giro Ontspanningsvereniging Arnhem), de Blauwe Leeuw en Ontspanningsvereniging Leeuwenburg.
Van oudsher focusten deze netwerken zich op recreatie en gedeelde interesses, zoals (denk)sport, wandelen en kunst. Vanaf de late jaren tachtig en begin jaren negentig van de twintigste eeuw begonnen langzamerhand ook netwerken op te komen die zich richtten op een doelgroep met gedeelde demografische kenmerken en op belangenbehartiging en kennisdeling voor deze groepen.

136 ARCHIEF Toneeloptreden
1

Optreden toneeldivisie van GONA bij 30-jarig jubileum
van de Postcheque- en Girodienst, 16 januari 1948

136 ARCHIEF Vaantje
2

Vaantje voor het 1e lustrum van GOVA, 1961

136 ARCHIEF VSInfo
3

Voorpagina van VSInfo, het blad van VO-ING voorganger Vereniging Senioren ING, juli 2008

136 ARCHIEF Poster
4

Poster voor een RING
evenement, 2013

136 ARCHIEF Podcast
5

Opname VO-ING podcast met Otto Jager, 2025

Netwerken
Zo ontstonden netwerken voor vrouwen (Lioness), leeftijdsfases (RING en Experience), het Black Employee Inclusion netwerk (Being) een netwerk voor mensen met diverse culturele achtergronden (Crossing) en een netwerk voor mensen met een beperking (Enable).
Deze ontwikkelingen zorgden ervoor dat de doelen van de netwerken nog een stap verder gingen. Zij gingen een diepere laag van "zijn", van identiteit, representeren. De netwerken gingen zich daarmee ook toeleggen op strategie en beleid binnen de bank, ieder binnen hun eigen expertise. Dit gebeurde onder meer door het organiseren van bijeenkomsten met sprekers, het schrijven van artikelen en het inrichten van bibliotheken met relevante boeken. Samen met het opkomende diversiteits- en inclusiviteitsbeleid binnen de bank, werken de netwerken steeds meer en nog steeds aan het omarmen van diversiteit en het streven naar een inclusieve werkplek.
Een vergelijkbare ontwikkeling zie je ook bij VO-ING. Er is ruimte voor ontspanning en culturele activiteiten en daarnaast heeft de vereniging ook een meer informatieve en inhoudelijke kant. Omdat een groot deel van het ledenbestand de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, zet de vereniging zich ook in voor wie in deze levensfase met pensioenen en welzijn te maken heeft, Daarvoor zijn de Pensioencommissie en de commissie Sociaal-Economische Belangen. Met de commissie Digitaal zorgt de vereniging ook voor meer toegankelijkheid, door opties te bieden voor online deelname aan activiteiten. Dit nam een grote vlucht tijdens de coronaperiode, maar is ook daarna van belang gebleven.
Al met al heeft VO-ING, samen met alle andere ING-netwerken, een rijke geschiedenis achter de rug. We zijn benieuwd naar wat de toekomst aan nieuwe ontwikkelingen gaat brengen.
(Eva Vreeburg, archivaris Bedrijfshistorisch Archief ING)